
BEZPIECZNY BASEN W ZIMIE.
Gdy nadejdzie czas, aby zakonserwować basen na mroźne zimowe miesiące, musicie zatroszczyć się o niektóre kwestie, gdyż zima w naszych stronach zwykle powoduje kilka dodatkowych zagrożeń związanych z basenem ze względu na śnieg, śliski lód oraz zamarzanie wody. Z tego powodu zaleca się upewnić czy wasz basen oraz przylegający do niego teren są bezpieczne, zwłaszcza jeżeli macie dzieci czy zwierzęta domowe. Oto niektóre pozycje, które musicie dodać do swojej listy kontrolnej, dotyczącej zabezpieczenia basenu w zimie.
Uczcie swoje dzieci gdyż powinny one wiedzieć o tym, że basen oraz otaczający go teren mogą być bardzo niebezpieczne. Ponieważ wasz basen nie będzie wykorzystywany przez kilka miesięcy, nie ma potrzeby korzystać z akcesoriów i zabawek, które są używane w basenie. Obiekty te mogą wywołać zbędne zamieszanie, co ostatecznie może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Aby utrzymać basen w czystości, a także uniknąć jakichkolwiek problemów podczas otwierania go wiosną następnego roku, należy pomyśleć o tym, jak prawidłowo opróżnić basen, aby zamarzająca woda nie spowodowała żadnych uszkodzeń. Oznacza to, że należy spuścić część wody, oczyścić i zakorkować wodociągi, podłączyć zwrot, opróżnić filtr, pompę oraz sprzęt do czyszczenia chemicznego. Lecz nawet wtedy, gdy basen nie będzie napełniony, wciąż istnieje zagrożenie, że ktoś lub coś do niego wpadnie.
Obowiązkowo nakryjcie wasz basen specjalnym nakryciem. Gdy nie korzystacie z basenu, powinien on być zawsze przykryty, szczególnie w zimie. Wytrzymałe zimowe nakrycie ochronne powinno być dobrze przymocowane do basenu. Upewnijcie się, że pokrywa ono cały basen, co wyklucza możliwość przypadkowego wpadnięcia dzieci lub zwierząt. Nakrycia ochronne należy uznawać za niezbędny element wyposażenia podczas konserwacji basenu na zimę. Aby upewnić się, że funkcjonuje ono prawidłowo, należy co roku sprawdzać nakrycie pod kątem obecności w nim dziur lub pęknięć. Często mogą być one spowodowane przez spadające gałęzie drzew, nagromadzenie się ciężkiego śniegu czy ostrego lodu.
Ważne jest zrozumienie, że bez względu na to, jaki rodzaj nakrycia do basenu wykorzystujecie, należy zatroszczyć się o konserwację wody w niecce basenu. Większość właścicieli nie opróżnia całkowicie basenu w zimie, dlatego też chemicznie zrównoważona woda jest kluczem do zachowania w nim czystości. Zrównoważona woda zapobiegnie pojawieniu się wodorostów, bakterii oraz zanieczyszczeń linii wodnej, co ułatwi właścicielom proces wiosennego uruchomienia basenu. Sprawdzajcie skład chemiczny basenu co dwa miesiące, gdy nie jest on wykorzystywany. Nieprawidłowo zrównoważona chemia basenu może być przyczyną wzrostu wodorostów oraz rozmnażania się bakterii. Starajcie się nie używać odczynników chemicznych do wody, które pozostały z poprzedniego sezonu, ponieważ tracą one swoje właściwości.
I oczywiście, należy zadbać o bezpieczne zamarzanie wody w basenie.
Aby uniknąć uszkodzenia niecki oraz osadzonych elementów basenu podczas rozprężania się lodu, należy zdjąć lampy podświetlania basenu, zakorkować gumowymi korkami wodociągi, dyszę przeciwprądu oraz skimmer.
Obowiązkowym elementem zimowej konserwacji basenu są spławiki-kompensatory, które pochłaniają siłę rozprężania się lodu, a dzięki temu wykluczają uszkodzenie powierzchni niecki basenowej. Spławiki mają wygodny system sprzężenia między sobą, są kompaktowe dzięki czemu są wygodne w między sezonowym przechowywaniu oraz trwałe - przy odpowiednim użytkowaniu okres eksploatacji wynosi 4-7 lat.
Przestrzegając tych kilku prostych zasad, sprawicie, że basen w okresie zimowym będzie bezpieczny dla was i waszych bliskich a także zachowacie jednolitość i czystość niecki basenowej oraz wyposażenia, a proces uruchomienia basenu wiosną będzie prosty i tani.